Site Overlay

LED svetlá sú nadradené vďaka diódam, ktoré emitujú svetlo

Je dosť možné, že s led žiarovkou svietite práve v tejto chvíli. Sú totiž na trhu s osvetlením zastúpené vo veľkom množstve a nachádzajú si miesto v mnohých slovenských domácnostiach. Čo je ale na nich také jedinečné?

  • No rozhodne nejde len o nejaký trend či marketingový ťah, v skutočnosti sú totiž led svetlá vybavené svetlo emitujúcimi diódami.

led diódy

Tie sú zodpovedné za to, že z týchto svetiel a žiaroviek vyžaruje svetlo. Na rozdiel od klasických žiaroviek, kde sa k ich žiareniu vo vnútri muselo rozpaľovať vlákno, technológia LED prináša praktickejší a hlavne úspornejší princíp osvetlenia, ktorý je navyše ekologický. Svetlo emitujúce diódy pri svojom žiarení spotrebovávajú asi o 90 % menej elektrickej energie a vydržia svietiť v priemere asi 60 000 hodín, čiže oveľa úspornejšie a dlhšie, než zastarané, resp. klasické svetlá. Led žiarovky takisto neobsahujú ortuť a ani iné škodlivé látky a sú takmer 100 % recyklovateľné.

  • Zo spomenutej charakteristiky teda vyplýva, že dôležitú úlohu pri týchto pozitívnych zmenách zohrávajú diódy emitujúce svetlo.

Tie sú základom tejto technológie, známej tiež ako Light Emitting Diode. Konkrétne diódy sa preto nachádzajú aj na takých led pásikoch. Možno ste o nich už počuli a možno ich používate už aj vy, a to napríklad na osvetlenie kuchynskej linky.

led pás

„Hádiky“ alebo led pásy, ktorú sú z vrchnej časti osadené svetlo emitujúcimi diódami majú v skutočnosti veľmi univerzálne využitie. Môžu sa používať na nasvietenie tých najrôznejších predmetov alebo plôch. Vďaka svojmu dizajnu sa dajú využiť na mnohých miestach aj tam, kde by sa iné svetlá nezmestili. Zaberú minimum miesta, ale poskytnú dostatočne intenzívne osvetlenie.

Ak s nimi chcete osvetliť nejakú pracovnú plochu ako napríklad spomenutú kuchynskú linku, pravdepodobne vám záleží na tom, aby poskytovali kvalitnú viditeľnosť. V takom prípade sú na výber pásiky s klasickými bielymi diódami. Ak ale máte v pláne dekoračne ozdobiť a zvýrazniť nejaký predmet, potom sú na výber pásy s farebnými diódami a RGB.

Copyright © 2024 Aas. All Rights Reserved. | Chique Photography by Catch Themes