Site Overlay

Svetové bohatstvo opäť vzrástlo

Nárast svetového bohatstva

Za posledný rok vzrástlo svetové bohatstvo na 280 biliónov dolárov, čo je 238 biliónov eur. Je to nárast o 4,9 percenta oproti predošlému roku. Na jedného obyvateľa planéty tak pripadá 37 tisíc dolárov (32 tisíc eur). Avšak naďalej platí, že bohatstvo je rozložené nerovnomerne. Len 10 percent najbohatší ľudí sveta vlastní 90 percent celosvetového majetku.
Naďalej tak pokračuje trend roztvárania nožníc medzi bohatými a chudobnými. Pozitívom ale je, že sa viac začala rozvíjať východná Európa. Jej obyvateľom rástli platy v poslednom období rýchlejšie ako v západnej časti Európy.

mince

Mzdy

Podľa údajov Eurostatu poskočili mzdy Slovákov medziročne o 9,1 percenta, Maďarom vzrástli o 13 percent a v Rumunsku dokonca až o 18,6 percenta. Avšak platy Francúzov medziročne vzrástli len o 0,5 percenta a Nemci si polepšili iba o 0,3 percenta.
Namiesto nezamestnanosti sa konečne začína viac a viac hovoriť o nedostatku pracovných síl, čo sa prejavuje aj rastom miezd. Vzhľadom k tomu, že na pracovný trh sa dostávajú slabšie populačné ročníky, bude sa boj o pracovné sily stupňovať. Mnohé domácnosti už vychovávajú len jedno, nanajvýš dve deti. V týchto neistých podmienkach si nemôžu dovoliť vychovávať tri, či viac detí, ako to bývalo v minulosti.

finance

Globálny dlh

Práve dlhy – pôžičky a hypotéky sa pri štatistikách o svetovom bohatstve nespomínajú. Podľa posledných odhadov vzrástol globálnych dlh po zrátaní záväzkov štátov a súkromného sektora na približne 215 biliónov dolárov (183 biliónov eur). Nezadržateľne sa blíži k výške svetového bohatstva, čo môže mať opäť katastrofické následky pre svetovú ekonomiku. Rovnako ako o bolo v roku 2008.

euro

Hospodárska kríza v 2008 prepukla predovšetkým kvôli vysokým dlhom, ktoré neboli schopní splácať. Poskytovanie hypoték klientom, bez overovania schopnosti splácať doviedlo celosvetovú ekonomiku takmer na samé dno. 

Copyright © 2024 Aas. All Rights Reserved. | Chique Photography by Catch Themes